İNDİRİM ZAMANI !

20 Aralık 2015 Pazar

Kalp Hastalığı: Nedenleri, Belirtileri, Riskli Kişiler, Tanısı


Kalbimiz bizim her şeyimiz. Bizim için çok çalışıyor, yorulmadan, bıkmadan çalışıyor. Ama ne yazık ki bir zaman sonra biz ona nankörlük ediyoruz. Ona özen göstermiyoruz, özen göstermediğimiz için yıpratıyoruz.

Ve gelsin hastalıklar, hastalık başa gelince akıllanıyoruz, anlıyoruz kalbimizin değerini. Sonra onu eski haline getirmek için uğraşıyoruz. Daha sağlıklı olmak için bir şeylerden ödün veriyoruz. Gerçekten kalbimiz için artı bir şey yapıyor muyuz? Farkındalık yaşıyor muyuz?
Bilindiği üzere kalp hastalıkları eskiden sadece yaşlılarda ortaya çıkan bir şey gibi biliniyordu, artık gençlerde de kalp hastalıkları görülebiliyor.

Özellikle ülkemizde, kalp hastalıklarına yakalanma oranı yükseldi. Artı her yaştan insanı yakalıyor. Bunun en önemli nedenlerinden birisi stresli yaşam ve sağlıksız beslenme geliyor. Türk toplumuna baktığımızda, beslenirken çok abartarak özensiz besleniyoruz, hareket etmiyoruz, sigara, içki gibi zararlı alışkanlıkları kullanıyoruz ve kalp hastalıkları kaçınılmaz oluyor. Bunların yanında, kolesterol gibi hastalıklarda kalp hastalıklarının dolaylı yoldan önünü açıyor.


Kalp sağlığında dikkat edilecekler;
-Abur cuburlardan uzak durulmalı.
-Spor hayatımızdan eksik edilmemeli.
-Doktor kontrolleri aksatılmamalı.
-Sigara, içki gibi zararlı alışkanlıklar kullanılmamalı.
- Stresten uzak  yaşam sürülmeli.
-Yeşil sebzeler bol yenmeli.

Yorum Gönder