İNDİRİM ZAMANI !

18 Aralık 2015 Cuma

İnsanlar Neden Gıdıklanır?
Gıdıklanma insanın tam olarak adlandıramadığı bir davranıştır. Derimizin altında milyonlarca sinir hücreleri bulunmaktadır. Sinir hücreleri dokunma, hissetme gibi durumlarda beyni uyarır. Bu sinir uçları başka bir insan ya da canlı tarafından hafif olarak uyarıldığında sinir hücrelerimiz beynimize mesajlar ileterek bu durumun analizini yapar. Herhangi bir tehlike durumunda vücut insan komutunu beklemeden refleks olarak o anki tehlikeli durumundan kaçınır. Gıdıklanmada ise beynimiz tehlike olmadığı için o anki hissi güzelmiş gibi hissetmemizi sağlar.

İnsanların kendilerini gıdıklayamayacağı söylenir. Beyin insanın ne yaptığını bildiği için kendi kendine bir tehlike oluşturmadığından insan kendini gıdıklayamaz.  Gıdıklanma olayının gerçekleşmesi için vücudun hafif olarak uyarılması gerekir. Eğer sert hareketler yapılırsa gıdıklanma hissi yerine acı hissi ortaya çıkar. 

Gıdıklanma olarak adlandırdığımız davranış aslında vücudun alarm sistemidir. Gıdıklanma insanların bazı şeylere dikkat etmesini sağlar. Bir sinek ya da küçük böcek vücudumuz üzerinde verdiği his sayesinde herhangi bir ısırılma tehlikesinden kaçınabiliriz. Gıdıklanmada sinir hücreleri rol oynadığından dolayı sinir hücrelerinin daha yoğun olduğu bölgelerde daha fazla gıdıklanırız. Gıdıklanma kimi insanın hoşuna gitmese bile vücudumuzun muazzam bir koruma sistemidir. İnsanlar Neden Gıdıklanır?

Yorum Gönderme