İNDİRİM ZAMANI !

21 Aralık 2015 Pazartesi

Asosyallik Belirtileri ve Tedavisi


Asosyallik Durumu
Asosyallik hayattaki tüm sosyal aktivitelerden kendini soyutlamış insanlarda görülen durumdur.Belli bir sürede birşeylere bağlanma sonucu ortaya çıkar.
Malesef şimdiki nesilimizin çoğunda görülen bir hastalık durumundadır.Buna başta devletimizin dur demesi lazım fakat görevini yapan yok.Herkes kendi güvenliği sağlamak zorunda,bu yüzdende yardımcı olmak ve bilgi vermek amacıyla bu makaleyi yazma gereği duyuyorum.
 
Asosyallik Durumunun Nedenleri?
Hayatta kendimizi herşeyden soyutlayıp belli bir duruma bağlanma sonucu ortaya çıkar.Biraz daha özele inersek bu olayın en önemli nedeni bence bilgisayar türevi ve online oyunlardır.Çevre ve aileninde büyük etkisi vardır bu olayda.Arkadaş çevremizin olmaması,Birşeyi gereğinden fazla yapmak veya paramızın olmaması gibi.Herşeyden sıkılan insan yapacak birşey bulamayınca asosyallik durumuna düşer.İnternet bağımlılığınında büyük rolü vardır.Ortamlardan dışlanmak vb'de nedenler arasındadır.

 
Asosyallik Durumunun Belirtileri?
İletişim bozukluğu bence en büyük nedenlerden birisidir.Ortamlardan çekinme,bağlandığı durumdan bir türlü kopamama,utangaçlık,karşı cinsten çekinme,konuşma bozuklukları başlıca nedenlerdir.
 
Asosyal Olduğumuzu Nasıl Anlarız?
Eğer Bağlı olduğumuz durumdan ayrılamıyorsak(bilgisayarın başından kalkamıyorsak,istediğimiz zaman istediğimiz yere gidemiyorsak,hiç bilgisayar başından kalkmadan akşama kadar online oyun oynuyorsak,ortamlarda pasif durumdaysak,arkadaşlık ilişkilerinde arka plandaysak,canımız sıkıldığında dışarıya çıktığımızda bir tane bile arkadaş bulamıyorsak) çoğaltabiliriz.Biz artık asosyaliz.
 
Asosyalliğin Fiziksel ve Ruhsal Etkileri?
Ruhsal etkisi bence büyüktür.İnsanı büyük bir yanlızlığa iteler ve davranış bozukluklarına yol açar.İnsanı içinden çıkılmaz bunalımlara sokabilir.
Fiziksel etkisi ise internet bağımlıları ve online oyun bağımlıları için obezliğe kadar devam eder.
 
Asosyallikten Kurtulma Yolları?
Bu birden olmaz bence.Kolayda olmaz.Burda yazdıklarımı okurken bazı arkadaşlar "yapması kolaydı sanki" diyebilirler.Arkadaşlar öncelikle kendimizin bir asosyal olduğunu kabullenmemiz lazım.Daha sonra bizi asosyalliğe iten durumları tespit etmemiz lazım.Bizi asosyalliğe iten durumlardan yavaş yavaş kopmaya çalışmalıyız.Bizi asosyalliğe iteleyen durumlar ile vakit geçiriyorsak kendimize yeni vakit geçirecek uğraşlar bulmamız lazım.Örneğin bilgisayar başında vakit geçiriyorsak bu zamanı sinemaya giderek,spor aktivitelerine katılarak,arkadaşlarımız ile geçirerek vb.(çoğaltabiliriz)kullanmalıyız.Başlangıç olarak spor aktivitelerini ve arkadaş çevresine daha çok zaman ayırmamız gerektiği kanaatindeyim.Bir süre geçtikten sonrada diğer ortamlara rahatça ayak uydurduğunuzun farkında olacaksınız.Fakat biraz dişinizi sıkmak gerekecek.Unutmayalım herşey bizlerin elinde.

Sonuç olarak arkadaşlarım bu dünya 3 günlük dünya bügün,yarın kim ölür kim kalır belli değil.Hayatımımızı iyi değerlendirmemiz gerek bence.Hayatın tadını çıkarmaya bakalım.Kendimizi saf ve seme insan durumuna düşürmeyelim.Her zaman gerektiği kadar her duyguyu tatmaya bakalım.
By lifesteaLér - DieWithHonoR ( tamamen tarafımca yazılmıştır )

Yorum Gönder